LV
Вернуться на главную
Материалы к уроку по роману-фантазии М. Путниньша „Mežonīgie pīrāgi un Pelmeņkatepetls”
10 октября 2013 года в восьмом классе прошел урок по латышскому языку. Это был завершающий урок по теме „Новейшая латышская детская проза” по мотивам романа-фантазии Мариса Путниньшса. Ученики с интересом изучали фрагменты романа, материалы о пиратах, их кодексе, и фильмах о пиратах, особенно пиратскую сагу „Пираты Карибского моря”. Учительница Инта Самите разработала творческие задания по этапам. Класс работал по парам – каждая под своим флагом зеленым, красным, оранжевым и синим. Добавляются материалы урока.
2013. gada 10.oktobrī 8.klasē notika latviešu valodas stunda. Tā bija noslēdzošā stunda par tēmu „Jaunākā latviešu bērnu proza” pēc Māra Putniņa fantāzijas romāna „Mežonīgie pīrāgi un Pelmeņkatepetls” motīviem. Skolēni ar interesi lasīja romāna fragmentus, iepazinās ar materiāliem par pirātiem, ar pirātu kodeksu un filmām par pirātiem, it īpaši, pirātu sāgu „Karību jūras pirāti”. Skolotāja izstrādāja radošus uzdevumus pa stundas etapiem. Skolēni strādāja pāros – katrs zem sava karoga zaļa, sarkana, oranžs, un zila. Tiek pievienoti stundas materiāli, izmantotā literatūra un interneta resursi.
Mežonīgo pīrāgu kapteinis Kristofors Mordāns ir pārstājis laupīt Dienvidjūrā un dodas pāri Rietumu okeānam atklāt jaunas zemes. Magoņmaizīte Eloīza un Eklērs Kampari salā gatavojas kāzām. Baltmaizes Karalistes ļaudis dzīvo mierā un saticībā, un neviens pat nenojauš, ka viņiem uz pēdām ir Spūnijas Karaliskās flotes admirālis Morcilla, kas nespēj samierināties ar kaunpilno spūņu armādas sakāvi pie Trifelgaras. Piedzīvojumi turpinās – slavenā Pannenbergas kauja sieru un desu karā, piparkūku uzbrukums pa ceļam uz sēņu pīrāgu zemi, sierēnu vilinājums un cīņas ar nezvēriem okeānā un otrpus tam ar takito, burito, enčiladas, tako un mežonīgo teks-meksu ciltīm jaunatklātajā Amorikā.
 
III Iepazīsties ar „Pirātu kodeksa” 11 punktiem! Kurš no punktiem tev šķiet svarīgākais, kāpēc?
 
 „Pirātu kodekss”
1. Katrs komandas loceklis ir tiesīgs piedalīties visu jautājumu apspriešanā, un viņam ir tiesības izmantot pārtikas krājumus, kamēr pārtikas trūkums neliks samazināt pārtikas devu.
2. Katram ir tiesības uz taisnīgu laupījuma daļu, taču kurš apkrāps pirātu brālību piesavinot laupījumu, tiks sodīts. Ja apzog kādu komandas biedru, vainīgajam nogrieza degunu un ausis, izsēdinot neapdzīvotā krastā.
3. Nevienam nav tiesības spēlēt kārtis un kauliņus uz naudu.
4. Visas ugunis un sveces tika nodzēstas astoņos vakarā.
5. Stiprākus dzērienus varēja dzert krastā.
6. Lielgabalus, pistoles, zobenus, un citus ieročus bija jāuzglabā tīrus, lai varētu izmantot jebkurā nepieciešamības gadījumā.
7. Aizliegts uzturēties uz kuģa sievietēm, ja kāds bija pieķerts, tika sodīts.
8. Par dezertēšanu kaujas laikā tika piespriests nāvessods vai izsēdināja neapdzīvotā krastā.
9. Aizliegti kautiņi uz kuģa klaja, jebkuras nesaskaņas bija jārisina krastā ar zobenu un pistoles starpniecību.
10. Neviens no komandas nevarēja lauzt līguma norunu, kamēr katram komandas loceklim laupījuma 1000 sterliņu mārciņu uz rokas. Ja kāds kaujas laikā kļuva par invalīdu, viņš saņēma 800 mārciņas no kopējās kases.
11. Muzikantiem svētdiena bija brīva, jo pārējās 6 dienas viņi izklaidēja kuģa komandu.
 
IV Jaunākā latviešu bērnu proza (Pēc Māra Putniņa fantāzijas romāna „Mežonīgie pīrāgi un Pelmeņkatepetls” motīviem.)
Mežonīgie pīrāgi kapteiņa Mordāna vadībā sagūstīja Magoņa Rituļa meitu Eloīzu (Magoņmaizīti). Vēlāk Magoņmaizīte savā pilsētā atgriezās jau kā mežonīgo pirātu kapteinis Magone. Viņu tiesa gribēja sadedzināt. Mordāns ieradās meiteni glābt. Viņa kopā ar sava tēvu veikala pārdevēju apmetās Kampari salā. Par visiem trim bija izsludināta atlīdzība: nododot – par Mordanu 1000 reālu, par Magoņmaizīti 1000 reālu un par Eklēru 500 reālu.
Jaunieši gatavojās mierīgai dzīvei un kāzām. Kāzu laikā notika nodevība. Bijušais Mordāna pīrāgs uzsūtīja kāzu laikā Spūnijas sardeles. Eklērs Žans Batists palīdzēja savai mīļotajai Magoņmaizītei Eloīzai bēgt, iedodot ieroci tērauda vēdekli. Pats Eklērs nonāca Spūnijā un tika par galeru vergu jaunajā Spūņu kuģī.
Magoņmaizīte devās Eklēru glābt. Viņai palīdzēt varēja kapteinis Mordāns, taču kapteinis Mordāns bija devies ceļojumā pāri Rietumu okeānam – atklāt zemes un bagātības. Viņa kuģis „Speķa Lode” un 2 sabiedroto kuģi” Santa Marmelāde” un „Pinte” bija pametuši Tortiljas salu. Eloīzas māte Vīnes Štrūdele un tēvs Magoņu Ritulis atteicās palīdzēt. Palīdzēja Frančmaizes dēls Artūrs Radziņš. Viņi ar naudu uzpirka spūņus un ieguva informāciju, kur meklēt Eklēru.
Mordāns nonāca Karību jūrā, bet spūņi nezinot neko par navigāciju, starp aisbergiem, Ledus jūrā. Magoņmaizītei palīdzēja sēņu pīrāgi no ziemeļiem.
Spūņu galera uzskrēja virsū aisbergam un nogrima. Eklērs un viņa draugs virtulis Toms izglābās un tika paaugstināti, jo Eklēram bija pirmās šķiras stūrmaņa diploms.
Pie sēņu pīrāgiem Magoņmaizīti pavadīja Radziņš un franču studenti: Fransuā,Onorē, Gijs, Viktors, Anatols, Pjērs. Eloīza atrada kapteini Odinu un kopā ar sēņu pīrāgiem devās pāri Rietumu okeānam.
Mordāns sasniedza Amoriku un pasludināja to par mežonīgo pīrāgu īpašumu. Tas notika pēc divu mēnešu brauciena.
Spūņi piestāja citur un ieguva zeltu. Zelts spūņu konkistadorus vilināja zemes iekšienē. Eklērs izglāba admirāli Morcillu no krokodila un saņēma Spūņu Zelta Desu ādas ordeni. Eklēram tas nepatika.
Magoņmaizīte ar sēņu pīrāgiem nonāca Mordāna fortā. Sākās pīrāgu un spūņu cīņa. Pēc cīņas Eklērs no Otto uzzināja, ka Magoņmaizīte braukusi viņam pakaļ. Spūņi zaudēja cīņās. Mordāns kļuva par Jauntortiljas gubernatoru.
Eklērs un Magoņmaizīte gatavojās kāzām un dzīvei Kampari salas villā. Kāzās ieradās visi pīrāgi un Mordāns.
 
Uzdevumi:
1. Pasvītro un nosauc literāros varoņus, kuri minēti tekstā !
2. Uzraksti jautājumus par 1.,2.,3.,4. rindkopām!
3. Izveidotos jautājumus uzdod citiem „kuģiem”, ja neseko atbilde, tad „šāviens” nogremdējis kuģi.
4. Mājas darbs. Uzraksti jautājumus par atlikušajām teksta rindkopām!
 
Izmantotā literatūra:
Māris Putniņš, „Mežonīgie pīrāgi un Pelmeņkatepetls”. Apgāds „Valters un Rapa”, 2004.
Ališa Nīhausa, Alans Dekers, „Pirāti”. Apgāds „Zvaigzne ABC”, 2007.
Ričards Plats,Enciklopēdija Pirāti”. Apgāds Zvaigzne ABC, 2005.
Ричард Платт, Гленн Дэйкин, Путеводитель по миру пиратов. Пираты Карибского моря. Издательство Эгмонт Россия, 2008 .
Interneta materiāli par: Henriju Morganu, vikingu ceļojumiem uz Ameriku, Pirātu kodeksu, Māra Putniņa romāniem „Mežonīgie pīrāgi. Dienvidjūras pasaka”, „Mežonīgie pīrāgi un Lielais Indriķis”.
Stundai sagatavotas 15 sešu krāsu kartona kartiņas, no kurām veido sava „kuģa” buru.
Схемы можно скачать здесь.
 


X

.:Напишите нам письмо:.

* Обязательные поля..

* Текст сообщения.
Введите текст с картинки :
X

.:Подписка:.

* Обязательные поля.

Введите текст с картинки :

Подписка дает возможность автоматически получать обновления разделов «БИБЛИОТЕКА» и «ЛЕКТОРИЙ».